دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences
  • معرفی بخشها
  • اداری پشتیبانی
  • نوبت دهی اینترنتی
  • فرم انتقادات و پیشنهادات
  • فرم گزارش خطا

برنامه سمپوزیوم یکروزه پوست ، ترمیم ، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۴/۲۲ | 
برنامه سمپوزیوم یکروزه پوست ، ترمیم ، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی با هماهنگی بیمارستان شهید مطهری در روز پنجشنبه بیستم تیرماه سال 98 برگزار گردید .


این برنامه که در سالن آمفی تئاتر دانشکده پرستاری و مامائی برگزار شد و مورد استقبال کلیه اساتید ، دانشجویان ، محققان و تعداد کثیری از پرسنل عرصه درمان روبرو شد .

این مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد . پنل اول این مراسم با سخنرانی دکتر مصطفی ده مرده ئی مدیر عامل مرکز آموزشی و درمانی شهید مطهری و رئیس سمپوزیوم پوست و سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی کشور آغاز شد . ایشان مواردی را درخصوص انواع سوختگی و علل بروز اینگونه حوادث در سخنرانی خود ایراد نمود و همچنین با اطلاع رسانی در خصوص هزینه های بالای درمان و عدم توانایی بیماران دچار حادثه های سوختگی و طول درمان آنها اطلاعاتی را به سمع و نظر حضار رساند .

وی  در ادامه گفت : کشور عزیزمان ایران در عرصه سلولهای بنیادی در دنیا میتواند حرفهایی برای گفتن داشته باشد . وی ضمن تشکر از شرکتهای حاضر در سمپوزیوم و تقدیر از تلاش آنها و همکاری آنها با پژوهشگران و ضمن تشکر از همکاری روسای دانشگاه های  علوم پزشکی کشور و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص بالا بردن مقام کشورمان در این عرصه ابراز امیدواری کرد  ایشان در سخنرانی خود به تبیین اهداف سومین دوره سمپوزیوم پوست ،ترمیم،سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی کشور پرداخت و ضمن اینکه وزارت بهداشت در راستای اهداف این مهم گامهایی موثری برداشته و خرسندی خود را از اینکه مامیتوانیم اینگونه در عرصه های جهانی بدرخشیم و باری از مشکلات دردمندان جامعه برداشته و مرحمی برای آنها باشیم اعلام نمود .

 
در ادامه مراسم دکتر امیرعلی حمیدیه دبیرمحترم ستاد توسعه علوم و فناوری سلولهای بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن معرفی ستاد سلولهای بنیادی نظام سلامت کشور را مورد بررسی قرارداد وی گفت درحال حاضر خیلی از اعمال پزشکی که در طی 50 سال گذشته بسختی  انجام میشد و یا اصلا درکشور انجام نمیشد اکنون براحتی در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور قابل انجام است وما باید امکانات کشور خود را به حدی برسانیم  که نیازمندان و دردمندانی که به ما مراجعه میکنند از هر لحاظ خیالشان  راحت باشد . امروز تولید دارو در کشور وجود دارد ولی باتوجه به اینکه مواد اولیه در کشور ما تولید نمیشود هزینه های داروهای صعب العلاج و یا حتی لاعلاج بالا رفته است و ما باید بسمتی پیش برویم که بتوانیم تمام این پروسه صنعتی را در کشور خودمان داشته باشیم   تا از هزینه های درمان که توسط مردم ما پرداخت میشود را کم نمائیم ضمن اینکه ما در صدد این هستیم اینگونه تولیدات را  با برند خودمان در دنیا معرفی کنیم . ما میتوانیم در حوزه های gen thropy  ، cell thropy   و مهندسی بافت  از فیلد  پژوهشی به سرمایه گذاری تغییر موضع دهیم وی گفت : من قول میدهم که در حال حاضر بیمارستان شهید مطهری امکان ثبت 4 یا 5 از پروژهای سلول درمانی را در بهترین مجلات و سازمانهای دنیا ثبت کند و ما همه باید در این راستا همیاری کنیم تا کشورمان را به بالاترین عرصه های علمی در دنیا برسانیم .ما میدانیم که پوست بخش عمده ای از مارکت دنیارا به خود اختصاص داده است و جایگاه ایران در آن جایگاه بسیار خوبیست زیرا در این زمینه کشور ما اقدامات پژوهشی زیادی را انجام داده است . ایشان درنهایت ضمن امیدواری در مورد اینکه ما میتوانیم برای مردم و آسایش آنها کاری کنیم تا بتوانند در نهایت آرامش از این تکنولوژی ها نهایت استفاده را ببریم .


 در بخش بعدی دکتر محمد امیر امیرخانی دبیر شورای راهبردی سلولهای بنیادی در مورد بحث فناوریهای نوین سخنرانی خود را با کلامی از مقام معظم رهبری آغاز نمود حضرت آیت الله خامنه ای در اینخصوص فرمودند : "بعضی ها در کشور ما هنوز باور ندارند که ما در این کشور در زمینه نانو و تکنولوژی پوست و سلولهای بنیادی به جایی رسیده ایم و اینها توهم نیستند ." 

ما در این زمینه به خوداتکایی رسیده و در دستیابی به فناوریهای هسته ای و تولید ثروت ملی چیزی از دنیای علم کم نداریم این مستلزم مشارکت بخشهای خصوصی ، ارتقاء زیر ساختها  ، ترویج فرهنگ همکاری و همیاری ، تعامل فعال و موثر الهام گیری از اموزه های الهی و مباحث اخلاق پزشکی و همچنین تجاری سازی است . وی با اشاره به صحبتهای دکتر حمیدیه در دیدار با مقام معظم رهبری که گفته بودند "ما متاسفانه در عرصه علم  هم خام فروشی میکنیم . ماعلم را تولید میکنیم و دیگران از آن استفاده میکنند ." ایشان با اشاره به مهندسی معکوس و تجاری سازی و هدف گذاری در توسعه بازار آموزش و پژهش توسعه منابع انسانی و توسعه تجاری سازی بازار و توسعه خدمات بالینی میتوانیم این تکنولوژی هارا در کشور خود تولید و از آن استفاده کنیم . در حال حاضر در 5 دانشگاه علوم پزشکی کشور مراکز سلولهای بنیادی طراحی شده اند که بصورت کاربردی فعالیت میکنند .
 

در بخش بعدی آقای دکتر جلیل کوهپایه زاده ریاست دانشگاه علوم پزشکی ایران ضمن تشکر از کلیه فعالیتهای انجام گرفته و فعالان این عرصه و تشکر از دکتر مسعود ناصری پور که با شعار دانشگاه نسل سوم به این مورد ورود پیدا کردند و بحث سلولهای بنیادی را در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران باز نمودند . ایشان در ادامه عرایض خود به این موضوع اشاره کرد که در دانشگاه علوم پزشکی ایران در طی چند سال اخیر اقدامات بسیار خوبی در معاونت علمی تحقیقات و فناوری انجام شده و ما باید با استفاده از فرصتها قدیمی و ایجاد فرصتهای جدید باید به خروجیهای مناسب برسیم و به تغییر فرآیند های قانونی و علمی باور داشته باشیم اگر بخواهیم از این فرصتها بدرستی استفاده کنیم باید با تغییر قوانین و آموزش به کم کردن فواصل ارتباطی فکر کنیم زیرا تجربه ثابت کرده که اگر این مهم اتفاق بیوفتد ما میتوانیم در عرصه های علمی دنیا بدرخشیم و این مستلزم همکاری مستقیم و رابطه دوطرفه بین دانشگاههای علوم پزشکی کشور و محققان و بخشهای خصوصی ست و ماباید بصورت مستقیم در بازار سرمایه گذاری کرده و با عملیاتی شدن فناوریهای نوین کشور را به بالاترین سطح علمی برسانیم و مادیگر به بانکها نمیگوئیم که برای انجام پروژهای خود نیازمند وام هستیم ما اکنون برای سرمایه گذاری با بانکها مشارکت میکنیم تا به جایگاه بالایی از اینگونه فناوریها برسیم . همچنین از آنجائیکه نام مقدس کشور عزیزمان ایران بر این دانشگاه گزارده شده این را بعنوان نه تنها وظیفه علمی بلکه وظیفه ملی و میهنی خود میدانیم که در بخش علم و فناوریهای نوین خودرا به درجات بالا برسانیم .


در بخشهای بعدی این برنامه دکتر طیب قدیمی ، دکتر مسعود ناصری پور و دکتر محمد پزشکی هرکدام همراه با تیم خود به معرفی فعالیتهای انجام گرفته در بخشهای مختلف پزشکی از جمله درمان ویتیلیگو ، در مان بیماری EB  ، در مان آلوپسی ، درمان اسکار ، بیماریهای چشمی ، روند ترمیم زخمهای  پوستی ، درمان اسکار سوختگی ، ترمیم مجدد سلولها ، روشهای نوین ترمیم زخم ، ترمیم پوست ، ترمیم های نوین زانو ردیابی سلولهای بنیادی بکمک نانو ذرات و ژن درمانی در ترمیم پوست و ... پرداختند .
 
این سمینار یکروزه  با پذیرائی از مهمانان و مدعوین محترم  به پایان رسید . CAPTCHA

دفعات مشاهده: 437 بار   |   دفعات چاپ: 41 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر