دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

راه اندازی انستیتو پزشکی بازساختی کشور

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ | 

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران: راه اندازی بزرگترین و پیشرفته ترین انستیتو پزشکی بازساختی کشور روز چهارشنبه 18 اسفند ماه 13955 با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت،دکتر حاجی میراسماعیل رییس دانشگاه در بیمارستان مطهری افتتاح شد.

در این مراسم دکتر مبارکی معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی منابع، دکتر موسوی معاون تحقیقات و فناوری، دکتر جغتایی رئیس دانشکده فناوریهای نوین پزشکی ، دکتر ناصری پور رییس دانشکده پزشکی،  ،علی سرابی مدیر برنامه ریزی بودجه و پایش عملکرد،دکتر پازکی مدیر روابط عمومی دانشگاه  و سایر مسئولین  حضور داشتند.

دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در مراسم افتتاحیه انستیو پزشکی باز ساختی با تاکید بر اینکه به تازگی درمان نابینایان به واسطه سلول های بنیادی به واقعیت پیوسته است، گفت: ما بر روی این پروژه سرمایه گذاری کردیم و می‌توانیم در آینده پاسخگوی نیازهای مردم در سطح کشور باشیم.

وی افزود: یکی از مسائل مهمی که در آینده نیز با آن روبه‌رو هستیم این است که خیلی از بیماری ها را بتوانیم با سلول و بافت معالجه کنیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اضافه کرد: حتی استفاده از این روش درمان می‌تواند در آینده نه چندان دور جایگزین بخشی از پیوند اعضا شود.

وی تصریح کرد: تقریبا در پنج نقطه از کشور بر روی انستیتوهای بازساختی سرمایه گذاری کرده‌ایم که در هفته گذشته به تدریج به بهره‌برداری رسیدند

دکتر ملک زاده در ادامه گفت: افتتاح انستیتو پزشکی بازساختی در یک بیمارستان سوختگی مثل بیمارستان مطهری می‌تواند نقش مهمی را در ترمیم بافت های آسیب دیده بیماران سوخته ایفا کند.

وی بیان کرد: البته فعلا مهمترین هدف از افتتاح این انستیتو در ارتباط با درمان کامل نسوج و بافت های سوخته است و علاوه بر آن این طب می تواند در آینده نزدیک باعث پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه طب بازساختی شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه داشتن تکنولوژی و تجهیزات در زمینه طب بازساختی نیازمند استانداردهای حداقلی است، ادامه دادبرای داشتن تجهیزات و آزمایشگاه های پیشرفته‌ای چون انستیتو پزشکی بازساختی کنونی و رعایت استانداردهای لازم، سرمایه گذاری زیاد و بودجه های قابل توجه و اختصاصی لازم است. در واقع ما و دولت باید بتوانیم حمایت های لازم را در حد توانمان در این زمینه برای کشورمان به عمل آوریم.

وی بیان کرد: باید کاری کنیم که چنین موسسات و انستیتوهایی هم در دانشگاه‌ها و هم در بخش خصوصی ایجاد شود تا بتوانیم به نیازهایی که در آینده در خصوص پزشکی بازساختی داریم، جوابگو باشیم و مساله غیر قابل انکار در این مورد پیشرفت این علم در عرصه های جهانی است به گونه ای که امسال برای نخستین بار متوجه درمان نابینایی به واسطه سلول‌های بنیادی شده ایم.

دکتر ملک زاده یادآور شد: قطعا پیشرفت های بیشتر در انتظار طب بازساختی است که باید در این زمینه چه از طریق سرمایه گذاری و چه حمایت های مالی و معنوی سایر دستگاه ها از قافله این شیوه نوین پزشکی عقب نمانیم و به همین دلیل توجه به این طب حمایت های همه جانبه تمام دستگاه های مرتبط را به طور جدی می طلبد

 

 

دکتر محمد تقی جغتائی رئیس مرکز تحقیقات سلولی ومولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز دراین مراسم گفت: این مجموعه اولین انستیتو پزشکی بازساختی در استان تهران و سومین مجموعه در کشور است که امروز راه اندازی شد.

دکتر جغتایی هزینه صرف شده برای راه اندازی این مرکز را حدود 35 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این مرکز دارای اتاق تمیز برای درمان بیماری های سکته مغزی، پوست و اختلالات سوختگی است.

وی اظهار کرد: این مرکز نسوج بدن را پس از فرآوری در اختیار بیمارستان های حضرت رسول (ص)، هفت تیر، فیروزگر و حضرت فاطمه(س) قرار می دهد تا برای مداوای بیماران مورد استفاده قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه کشت سلول برای درمان بیماران در این انستیتو در حال انجام است، گفت: تا پایان سال جاری تعدادی غضروف و استخوان تولید شده جایگزین اعضای بیماران می شود.

رئیس مرکز تحقیقات سلولی و مولکولی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: همچنین دو بانک پوست و استخوان در این انستیتو راه اندازی خواهد شد تا خدمات بهتری در اختیار این دسته از بیماران قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 تهیه عکس و خبر از مسئول روابط عمومی و وب سایت مرکز آموزشی و درمانی شهید مطهری مهندس سهیل پوررعدی

منبع خبر وب سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی ایران کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 251 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر