نوبت دهی اینترنتی درمانگاه

سوختگی درد، خرج و زحمت فراوان دارد. تازه معلوم نیست چه زمانی از شر عوارض‌اش راحت می‌شویم. حادثه خبر نمی‌کند گاهی هم نمی‌توان مانع‌اش شد، از راه می‌رسد. چه ما بخواهیم و چه ما نخواهیم. اما اگر بتوان با انجام کارهای کوچکی مانع بروز سوختگی شد،چرا باید بی‌توجه باشیم؟

در اینجا اتفاقات و حوادثی که  اکثرا موجب سوختگی می‌شود ذکر شده است که بر اساس داستان و تجربیات واقعی بیماران می‌باشد. این تجربیات به همت دکتر کامران آقاخانی استاد  رشته پزشکی قانونی دانشگاه علوم پزشکی ایران در کتابی با عنوان "چرا ادم‌ها می‌سوزند" گردآوری شده و با همکاری انجمن ققنوس(انجمن حمایت از بیماران سوخته) و انتشارات چاپار به چاپ رسیده است.

 

در این راستا کارشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که مهمترین مطلب در رابطه با سوختگی، موضوع پیشگیری است بنابراین ارزش دارد چند دقیقه ای را وقت خواندن این صفحه بگذارید و به کودکان ، دوستان و اشنایان خود نیز آموزش دهید.

یادمان باشد پیشگیری بهتر از درمان است

 
علت سوختگی نکات مهم پیشگیری تصاویر
اجاق گاز و غذای داغ روی آن 

از علل شایع سوختگی در کودکان

معمولا به علت مایع بودن عامل سوزاننده , وسعت زیادی از بدن کودک را فرا می‌گیرد که می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

گاه مادر برای نگه داشت کودک در کنار خود اقدام به باز کردن درب فر اجاق گاز می کند و کودک را روی آن می نشاند که بعلت فشار و وزن کودک کل اجاق و غذای داغ روی کودک واژگون می شود.

هرگز کودک را در آشپزخانه تنها نگذارید

غذای درحال طبخ را بر روی شعله های عقبی اجاق گاز بگذارید.

به کودکان خود خطر سوختگی با غذای داغ بر روی اجاق را اموزش دهید.

از درب فر اجاق بعنوان صندلی برای کودکتان استفاده نکنید.

کشیدن سیگار در رختخواب و هنگام چرت زدن

چون فرد در حال چرت زدن است ممکن است آتش سیگار موجب مشتعل شدن ملحفه و ایجاد آتش سوزی و سوختگی شود.

این اتفاق بخصوص اگر با مصرف داروهای خواب آور در فرد باشد گاه موجب سوختگی های شدیدی میگردد.

مصرف سیگار را قطع کنید

اگر قادر به ترک سیگار نیستید حداقل در رختخواب یا در هنگام چرت زدن سیگار نکشید.

ریختن چاه باز کن در لوله فاضلاب زمانی که مایع لوله باز کن را در داخل لوله فاضلاب می‌ریزیم ممکن است به علت تولید مقادیر زیادی گاز، ترکیب مایع چاه باز کن با آب به بیرون پاشیده شود که اگر فرد در بالای سینک دستشویی ایستاده باشد مواد سوزاننده به صورت پاشیده شده و موجب سوختگی شدید و حتی آسیب به چشمها می‌گردد.

قبل از استفاده بروشور مایع لوله باز کن را مطالعه کنیم

بعد ریختن مایع در داخل سینک برای چند دقیقه از محدوده آن دور باشیم و سپس با احتیاط شیر آب را باز کنیم تا مواد شیمیایی موجود در فاضلاب خارج گردد.

برق گرفتگی در محیط کار از موارد شایع سوختگی، کارگران آرماتور بند است یا کارگرانی که لوله‌های آب یا میله‌های فلزی را به طبقات بالای ساختمان نیمه‌کاره می‌فرستند که لوله یا میله فلزی به سیمهای داخل کوچه یا خیابان برخورد می‌کند و موجب برق گرفتگی می‌شود و به حدی شدید است که منجر به قطع عضو می‌گردد.

کارگران آرماتور بند باید از دستکش و کفش عایق استفاده کنند.

سیمهای داخل خیابان و کوچه محل ساخت و ساز قبل عملیات ساختمانی توسط اداره برق پوشش گذاری و عایق شوند.

کارگران باید بدانند  برق گرفتگی فقط با چسبیدن لوله فلزی به سیم برق اتفاق نمی افتند بلکه اگر لوله فلزی به سیم برق نزدیک شود(حدود1 متر) بر اثر جاذبه مغناطیستی، میله فلزی به سمت سیم برق کشیده میشود و فاجعه رخ میدهد.

بنزین، گازوئیل و نفت در محیط کار

از حوادث تکراری که باعث سوختن افراد می‌شود آغشته شدن لباس افراد به بنزین، گازوئیل و نفت در حین کار است که معمولا در زمان پر کردن باک اتومبیل یا موتور و یا کارگران بخصوص مکانیکها زمانی که لباسشان آغشته شده و بعد از گذشت مدتی، فکر میکنند که دیگر خطری وجود ندارد کبریت یا فندک را روشن می‌کنند درصورتیکه تا چندین ساعت بعد از آغشتگی اولیه امکان آتش گرفتن وجود دارد.

لباسهای آغشته به بنزین و نفت و گازوئیل تا چندین ساعت بعد قابلیت اشتعال دارند پس بهتر است نسبت به تعویض لباس اقدام شود.

تا زمانی که لباس آغشته به مواد قابل اشتعال را به تن دارید به هیچ شعله ای نزدیک نشوید.

پاک کردن رنگ از روی لباسها

شستن لباس آغشته به رنگ در حمام در حالی که مقادیری بنزین و آب داغ  بر روی لباس ریخته شده است.

بنزین قابلیت تبخیر بالایی دارد و وقتی با بخار آب داغ مخلوط گردد ترکیب خطرناکتری ایجاد می‌کند.اگر دمای محیط بالا رود باعث انفجار لامپ حمام شده که موجب احتراق بنزین تبخیر شده و سپس لباسهای آغشته و در نتیجه خود فرد میشود که اکثرا بدلیل نداشتن پوشش در حمام دچار سوختگیهای وسیع در بدن میگردند.

گاهی نیز شعله ی آبگرمکن داخل حمام باعث انفجار مخلوط بخار بنزین و آب  می‌شود.

برای پاک کردن رنگ از روی لباس از مواد غیر قابل اشتعال و احتراق استفاده کنید، بنزین ماده‌ی خطرناکی است.

بخار آب به علت دمای بالا می‌تواند بنزین را به صورت تبخیر شده در محیط دربیاورد که در چنین حالتی احتمال احتراق را زیاد می‌کند پس هرگز بنزین را در محیطی که بخار آب داغ وجود دارد بکار نبرید.

 

پر کردن کپسول گاز اتومبیل توسط کپسول‌های گاز منازل

به علت عدم وجود شرایط استاندارد معمولا مقادیر قابل توجهی از گاز در محیط و خصوصا داخل کابین اتومبیل تجمع می‌یابد.

در چنین حالتی فرد بدون توجه به تجمع گاز در محیط، اقدام به روشن کردن سیگار می‌نماید که این امر منجر به انفجار ناگهانی گاز تجمع یافته شده و فرد به شدت می‌سوزد.

برای پیشگیری لازم است قویا از شارژ غیراستاندارد کپسول گاز اتومبیل اجتناب گردد.
ریختن نفت در والور و بخاری‌های نفتی روشن به علت بی‌دقتی فردی که نفت در بخاری می‌ریزد مقداری از آن خارج از محفظه نفت و روی زمین و بدن و لباسهای فرد می‌ریزد و شعله بخاری باعث مشتعل شدن آن می‎گردد. باید حتما شعله بخاری را خاموش کرده و سپس داخل آن نفت بریزیم.
دیگ زودپز دیگهای زودپز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با افزایش فشار داخل دیگ، سرعت پخته شدن غذا افزایش می‌یابد. نکته مهم در دیگهای زودپز اینست که تا زمانی که فشار داخل دیگ کاهش نیافته و با فشار هوای محیط برابر نشده باشد نباید در دیگ را باز کرد چرا که باعث خروج ناگهانی مقادیر بسیار زیادی غذای بسیار داغ به همراه بخار آب از دیگ شده که می‌تواند فرد نزدیک به زودپز را بشدت یسوزاند. لازم است که به  افراد، خصوصا خانم‌های خانه‌دار آموزش داده شود که در دیگ زودپز را تا خارج شدن کامل بخار موجود درآن باز نکنند.
       
Template settings